ساخت آنلـاین کد موزیکsucceess13
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

بسم الله الرحمن الرحیم

هُنَّ لِباسٌ لَّکُم وَ اَنتُم لِباسٌ لَّهُنَّ

 

In the name of Allah Most Grracious , Most Merciful

They are your garments And ye are their garments

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

ایشان ، یعنی زنان شما ، همچون لباس (مایه شأن و منزلت و پوشش و آبرو و حیثیت) باشند شما را و شما نیز همچون لباس باشید ایشان را

 

سوره بقره

 

 

آیه187

 

 

-این عبارت کوتاه در مجموع مشتمل بر بیش از یک کلمه اصلی نیست و آن کلمه  لباس است. بقیه کلمات همه ضمیر و حرف اضافه و غیره اند. بنابراین با کاربرد تنها یک کلمه  خداوند رابطه متقابل و برابری کامل زن ومرد را چنین بیان کرده است که زنان در حکم لباس و پوشش و شأن اجتماعی و شخصیت و آبرو و هویت و حیثیت شما هستند و شما نیز  همین مقام  را در مقابل ایشان دارید و این تعبیر در عین حال نشان وحدت زوج است که هریک برای دیگری است و در مواجهه با همسرش شأن و مرتبه پیدا میکند.

بنابراین اگر کسانی بپرسند که یک نمونه کوچک از معجزه قرآن در چیست میتوان همین ایه را به عنوان یک مثال روشن عرضه کرد.

 

-چه تعبیر زیبایست که: زن همچون جامه ای فراگیر، مرد را در خودمیپوشاند و چنانکه گویی بدون زن برهنه است و مرد نیز زن را در کسوت شخصیت و عشق و حمایت خویش   می پوشاند چنانکه بدون او عریان و بی حفاظ است.

 

-دو کلمه «لکم» یعنی برای شما مردان و «لهن» یعنی برای آن زنان ، حامل این  معنی لطیف است که زن و مرد علیه یکدیگر نیستند بلکه این «برای» او   و   او «برای» این است، بدین معنی که هر یک در جهت سود و بهرمندی دیگری است.

مرد باید بکوشد که خود را برای همسر خرج کند و زن همچنین، زیرا رابطه ایشان «له و علیه» نیست بلکه از هردو طرف «له» است  یعنی برای او  ،  به نفع او   و   به خاطر او.

 

منبع: کتاب 365 روز باقرآن

اثر : استادحسین محی الدین الهی قمشه ای

[ شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ] [ حسین نوشته ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

روزگارم بد نیست تکه نانی دارم خرده و هوشی
صفحات دیگر
امکانات وب